Klima'ya Dair Bilmedikleriniz

Klima Fiyatları

Klima Fiyatları

Klima Tipleri

Bulunduğumuz ortamın en ideal seviyede sıcak ve soğuk dengesini koruyan klimaların farklı tiplerde olmasındaki nedenler bir hayli fazladır. Klimalar sadece ev için değil, birçok farklı yapıda ve araçlarda kullanılabilmektedir. Klimalar, entegre edileceği ortamın fiziksel şartlarına uygun olmasının yanı sıra, ortamdaki değişkenliklere de ayak uydurması gerektiği için farklı tiplerde klimaların varlığını görebiliyoruz. Klimalar, ayrıca göz zevki bozukluğuna yol açılmaması nedeniyle de farklı türlerdeki tipleri tercih konusu olmuştur.

Kanal tipi klima

Genellikle göz alıcı mekânlarda fresh hava alma özelliği ile birlikte tasarımsal olarak da güzel bir görüntü katabilecek klima tipidir.Kanal Tipi klimanın entegre şekli ise, iç üniteler tavan arasındaki boşluklara yerleştirilir ve dış ünitesinden de kanal ve menfezler ile ortama hava dağılımı sağlanır. Minimum enerji ve sessiz çalışma olanağı sunan kanal tipi klima tipinin geniş tavanlı büyük mekânlarda kullanımı oldukça fazladır. Oteller, restoranlar, hastaneler ve daha birçok özel yerlerde tasarımsal olarak göze hoş gelebileceği gibi tavan arasında gizlendiğinden dolayı varlıkları da hissedilmeyecektir.

VRF Klima

Bir dış üniteden oluşan bu tip vrf  klima sistemi içinde birden çok iç üniteyi barındırmaktadır. Değişken Soğutucu Akışkan Debisi anlamına gelen bu klima tipi gelişmiş kontrol ağına sahip olmakla birlikte akış denetim ünitelerine de sahiptir.

VRF klimalarında da 2 farklı sistem özelliği görülmektedir. Bunlardan biri; aynı anda hem ısıtma hem de soğutma işlevi gören, Heat Recovery VRF denilen sistemdir. Bir diğer ise; aynı anda sadece ısıtma veya sadece soğutma işlevi gören, Heat Pump VRF sistemidir.

Kaset Tipi Klima

Kaset tipi klimalar hemen hemen her yerde kullanılarak oldukça kullanışlı klima tipleri arasında yer almaktadır. Genellikle geniş hacimli yerlerde tercih edilen bu klima tipinin iç ünitesi tavana gömülmüş olarak entegre edilmektedir.  Göze çarpan bir özelliğinin olmamasından dolayı, ortamda bulunan kişilerin dikkatlerini dağıtmayarak önemli bir konfor sunmaktadır. Ancak bu konforun sağlanması içinde doğru bir projeye ihtiyaç duyulmaktadır. Fabrikalarda, otellerde, alışveriş merkezleri gibi yerlerde kaset tipi klima tipinin tercih edildiği görülmektedir.

Duvar Tipi Klima

Klima tipleri arasında en çok tercih edilen ve ev ortamı ile ofis ortamının vazgeçilmezi duvar tipi klimalardır. Bulunduğu ortama sıcak veya soğuk dengesini otomatik olarak sağlayan bu klimalar tipi bir iç ve bir dış ünite olabileceği gibi bir dış veya birden çok iç üniteden de oluşabilir.

Salon Tipi Klima

Salon tipi klima çeşitlerine en çok geniş hacimli alanlarda yapılan etkinliklerde ( konferans tiyatro sinema, sergi salonu) ve restoranlarda rastlanılmaktadır. Oldukça güçlü fanları yüksek hızda çalışarak geniş hacimli alanların ısıtılmasında ve soğutulmasında önemli bir klima tipidir. Salon tipi klimalar oldukça sessiz çalışmasından dolayı insanları rahatsız etmez ve enerji anlamında da tasarruf sağlar.


Görüntülenme : 597