Klima'ya Dair Bilmedikleriniz

Salon Tipi Klima

Salon Tipi Klima

Salon Tipi Klima

Salon Tipi Klima ,buzdolabı gibi bir görünüme sahip olan klimalar dır; yüksek hızlı ve çok güzlü fan düzenekleri ile eşit bir hava sirkülasyonu imkanı sağlarlar. Ek ısıtıcıları da vardır. Bu sayede düşük dış ortam sıcaklıklarında da rahatlıkla ve sorun çıkarmadan çalışırlar.

Adı üzerinde olan salon tipi klima geniş ve büyük mekanlarda kullanıma uygundurlar. Salon tipi klima genellikle; iş yerleri, konferans ve toplantı salonları, hastaneler, restorantlar, sinemalar, camilerde kullanılamasından dolayı cami kliması da tabir edilebilmektedir.Ayrıca alışveriş merkezlerinde ve evlerde kullanıma uygundur.

Salon Tipi Klima Fiyatları

-Geniş ve güçlü iklimlendirme sistemi: Yüksek teknoloji dış ünitesi ile birlikte az enerji ile yüksek konfor ve verimlilik sağlar.

-Kolay bakım imkanı sağlar; ısı değiştiricisi basitçe temizlenebilir.

-Kolay nakliye ve kurulum; olabilen en küçük boyutta üretildiği için kolayca taşınabilir ve kurulumu basittir.

-Cihaz hiç beklemen hızlıca çalışmaya başlar ve sıcaklığını muhafaza eder.

-Salon tipi klima modeli kapalı durumdayken bile elektrik harcamandan taze hava sağlar.

-Gelişmiş kumanda etme sistemi ile gün içinde istenen sürelerde çalışma ve kapanma zamanlaması sağlanabilir. Bir kez ayarlandığında ise bunu kaydeder ve sürekli aynı sürelerde çalışmaya devam eder.

-Gelişmiş otomatik kontrol mekanizmasına sahiptir.

-Ortam sıcaklığını yüksek bir hasasiyet ile dengede tutar.

 Salon Tipi Klimanın Avantajları:

-Asma tavan veya alçıpan sistemine sahip olmayan işyerleri, ibadethaneler, mağzalar ve benzeri geniş kapalı ortamlar için idealdir.

-Tavanın yüksek olduğu ortamlarda diğer model tiplerine göre daha avantajlıdır.

Salon tipi split klimalar ses çıkarmaz.

-Bağımsız çalışabilme özellikleri sayesinde ortam sıcaklık değerlerini kendileri belirlerler.

-Kumanda sisteminden ayarlanan zamanlayıca girilen zamanda otomatik olarak durur veya çalışır.

-Elektrik kesintilerinden ardından çalışmaya tam olarak kaldığı yerden devam eder.

Salon tipi split klima modelleri enerji tasarrufu sağlar.

-Bir arıza olduğunda kendisi otomatik olarak tespit ederek kullanıcıya bildirir.

-Yüksek güçte diğer modellere göre uzun süre çalışabilir.

Klima kelime anlamı olarak en basit haliyle bir hava koşullandırma makinesidir. Salon tipi klimalar 4 ana parçadan oluşmaktadır:

Klimalar

1-Kompresör: İçerisindeki hava basıncını atmosfer basıncından yüksek bir değerde dışarı veren makinedir.

2-Kondanser: Gazı yoğuşturma işini yapar. Gaz fazındaki soğutucu amaçlı kulanılan akışkandan ısı çekerek sıvı faza getirir.

3-Genleştirme Elemanı: Genleşerek sıvı fazdaki soğutucu akışkanın basıncını düşürür ve akış hızını yavaşlatır. Bu cihazın daha verimli bir şekilde soğutma işlemi yapmasını sağlar.

4-Evaporatör: Soğutucu amaçlı kullanılan akışkan evaporatörün kanalına girince ısıyı sıcak havadan soğurur ve ısıyı ortamdan uzaklaştırırken bir yandan çektiği ısı ile kaynayarak buharlaşır. Bu işlemler sonucunda evaporatör klimanın amacı olan, ortam havasını soğutma işlemini gerçekleştirmiş olur.

Gelişen teknoloji ve markalar arası rekabetin artması ile klimalara yapılan bir ek ile salon tipi klimaların ısıtma işlemi sapması sağlanmıştır. Klimalar ortamı ısıtma ve soğutma işlevinin yanı sıra ortamı; zararlı partiküllerden arındırma, kötü kokuyu önleme, hastalık ve alerjiye sebep olabilecek virüs ve alerjenleri yok etme, ortam havasını temizleme ve tazeleme görevini de üstlenebilmektedir.

Fluo Salon Tipi Klima

Çeşitli ebat ve tiplerde olan klimalar her mekana uygun ve görselliğe hitap şekilde de üretilmiştir.

Günümüz şartlarında araçlarda ve fabrikalara kadar geniş bir kullanım kapasitesine sahip olan klimalar bir üstünlük gösterme aracı olmaktan çıkmış ihtiyaç olarak görülmeye başlanmıştır. Bunda yüksek pazarlama tekniklerinin etkisi büyüktür.

Eski zamanlarda insanlar kapı eşiklerine ıslak hasır sererek veya asarak eve giren havanın önce kapıdaki hasırların arasından geçerek evlerinin serin kalmasını sağlamışlardır.

Fluo Klima Arıza Kodları

Yüzyıllar öncesinde de insanlar evlerini çeşitli yollarla ısıtmış veya soğutmuş fakat modern anlamda klimanın icadının temelini atılışı Leonardo Da Vinci’ye aittir.

Milano Dükünün eşinin odasına ferah bir atmosfer sağlamak amacıyla su ile çalışan bir alet ile klima görevi gören bir cihaz üretmiştir. Fakat bu alet klima çalışma prensibine uymamasından dolayı klima olarak değilde fan olarak tanınmıştır.

Klimanın 1902’de Wilis Carrier tarafıdan icat edilmiştir. Çalıştığı Buffalo Forge Company’nin ısıtma giderlerinin çok yüksek olduğunu sıkıntının üzerine bugün ki klimaların atası kabul edilen 30 tonluk devasa bir makine tasarlayıp üretmiştir.


Görüntülenme : 235